2013 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008 - 2007 - vanhemmat uutiset

Russimestaruus-cupin finaali 9.9.2012 TULOKSET

MINIRUSSIMESTARI 2012 SOFIA KINNUNEN - FORSYTHIA
RUSSIMESTARI 2012 CAMILLA MAUNO - FAWN


Luokka 1 C-merkki
1. Sofia Kinnunen - Forsythia 110,5p./61,35%
2. Lina-Lotta Kavander - Ai.Ka. V. Chiko 109,5p./60,83%
3. Malena Eklöf - Ai.Ka. Hugo 108,5p./60,28%
3. Vilja Kivinen - Dissa 108,5p./60,28%
- - -
5. Tuuli Saarikko - Liukkaan Katinka 107p./59,44%
6. Lina-Lotta Kavander - Vally 104,5p./58,06%

Luokka 2 Helppo C:2 2000
1. Emma Metsänoja - Jonna III 139,5p./63,41%
2. Oona Virtanen - Absurd Asa 137,5p./62,50%
3. Jaana Viher-Vehmas-Harju - Weltmann 136p./61,82%
4. Enneli Forsström - Ai.Ka. V. Chiko 135p./61,36%
5. Jasmine Stenberg - Ai.Ka. Hugo 134,5p./61,14%
- - -
6. Liisa Piirainen - Eolina 134p./60,91%
7. Hanna Vuokniemi - Ess 133,5p./60,68%
7. Henna Vähäkuopus - Liukkaan Katinka 133,5p./60,68%
9. Hanna Taimioja - Tejas Monzun 130,5p./59,32%
10. Camilla Mauno - Fawn 130p./59,09%
11. Nathalia Gröndahl - Vally 129,5p./58,86%
12. Helmi Tulokas - Dissa 128,5p./58,41%
13. Railis Ipsberg - Guni 128p./58,18%
Emma Metsänoja - Iltatuuli kesk.

Luokka 3 40 cm
1. Sofia Kinnunen - Forsythia 0/38,26, 0/22,80
2. Malena Eklöf - Ai.Ka. Hugo 0/39,89, 0/24,80
3. Tuuli Saarikko - Liukkaan Katinka 0/43,22, 0/26,27
4. Aurora Henelius - Tutti-Frutti 0/42,10, 0/26,52
- - -
5. Jonna Saurio - Absurd Asa 0/44,42, 0/29,02
6. Lina-Lotta Kavander - Ai.Ka. V. Chiko 0/53,18, 0/32,11
7. Jonna Saurio - Lusty Flax 0/56,57, 4/45,19
8. Vilja Kivinen - Dissa 4/48,06
9. Lina-Lotta Kavander - Vally 4/1.02,19

Luokka 4 60 cm
1. Sophia Henelius - Tutti-Frutti 0/30,36, 0/21,21
2. Liisa Piirainen - Eolina 0/37,12, 0/31,80
3. Oona Virtanen - Absurd Asa 0/39,25, 0/38,15
4. Railis Ipsberg - Guni 0/35,38, 4/33,02
5. Jasmine Stenberg - Ai.Ka. Hugo 0/39,99, 8/26,68
- - -
6. Emma Metsänoja - Iltatuuli 4/32,39
7. Camilla Mauno - Fawn 4/38,48
8. Enneli Forsström - Ai.Ka. V. Chiko 4/38,65
9. Henna Vähäkuopus - Liukkaan Katinka 4/44,38
Emma Metsänoja - Jonna III hyl
Hanna Vuokniemi - Ess hyl
Helmi Tulokas - Dissa hyl
Nathalia Gröndahl - Vally hyl

Match Show 25.8.2012 Littoinen TULOKSET

BIS I, paras russ: Lawa Lapp
BIS II: Streamside Elle
BIS III: Forsythia

Lupaavin varsa: Aurora Ninija
Paras esittäjä: Mariel Pesonen (Frida IV)
Paras junior handler: Janina Keinänen (Fable)

Valkoisen ruusukkeen saaneista BIS-kehään jatkoi Jemelia.

Sinisen ruusukkeen saaneet:
Lawa Lapp, gotlanninruss, s. 2004
Dopey, shetlanninponi, s. 2011
Apricos Milky, shetlanninponi, s. 1997
Aurora Ninija, gotlanninruss, s. 2012
Kotimäen Honey Bee, shetlanninponi, s. 2012
Frida IV, shetlanninponi, s. 2004
Forsythia, gotlanninruss, s. 2007
Raskens Jennie, gotlanninruss, s. 2008
Allgunnens Bim, gotlanninruss, s. 2006
Liebe Amidala, hannover, s. 2002
Streamside Elle, connemara s. 2010
Fable, welsh part bred, s. 2003

Valkoisen ruusukkeen saaneet:
Omega III, shetlanninponi, s. 2006
Pellargon, shetlanninponi, s. 2008
Nina S, ratsuponi, s. 1989
Lemmin Estelle, gotlanninruss, s. 2012
Contessa, shetlanninponi, s. 2001
Jemelia, shetlanninponi, s. 2001
Brayn v. St. Langelo, shetlanninponi, s. 2008
Ess, gotlanninruss, s. 2004
Qina, gotlanninruss, s. 2008
Tigerlily, new forest, s. 2010
Falcon Niche, englantilainen täysiverinen, s. 1994

Kansallinen Poninäyttely Vermon raviradalla 18-19.8.2012 TULOKSET

VV 1: Fuga
VV 2: Tejas Monzun
VV 3: HS Choko
Champion ori: Tejas Monzun
Champion ruuna: Ai.Ka. V. Chiko
Paras varsallinen tamma: Fuga
Paras varsaton tamma: Fawn
Champion tamma: Fuga
Champion varsa: Ai.Ka. Eifiona
Champion nuori: HS Choko
Reserve Champion nuori: Ibin Vincton 
Paras Suomessa syntynyt nuori: HS Choko

Luokkakohtaiset tulokset nähtävillä PONYn sivuilla ja arvosteluineen jäsenlehdessä 2/2012.

Russimestaruus-cupin 2. osakilpailu 22.7.2012 TULOKSET

PUOMILUOKKA arv. A.0.0
1. Alina Heikari – Serafiina (RUSS)
1. Emmina Dyring – Zollas Gold Dust
1. Iris Kannela – HL Nanette
1. Jamila Stenberg – Rufux
1. Frida Bärlund – Fanäwa (RUSS)
1. Ronja Lehtonen – Rainbow

40 CM arv. 367.1
1. Malena Eklöf – Ai.Ka Hugo 0/0 24,91 (MINI, RUSS)
2. Tuuli Sarikko – Liukkaan Katinka 0/0 27,88 (MINI, RUSS)
3. Sofia Kinnunen – Forsythia 0/0 29,59 (MINI, RUSS)
4. Hanna Taimioja – Lähderinteen Puntus 0/0 33,29 (RUSS)
5. Tiia Kosonen – Dissa 0/0 34,89 (RUSS)
6. Lina-Lotta Kavander – Vally 0/0 37,46 (MINI, RUSS)
7. Lina-Lotta Kavander – Ai.Ka. V. Chiko 0/4 41,53 (MINI, RUSS)
8. Helmi Tulokas – Dissa 0/kesk. (RUSS)
9. Railis Ipsberg – Guni 0/hyl (RUSS)
10. Camilla Mauno – Fawn 0/hyl (RUSS)
11. Heta Kannela – Aramara Ona O'Hara 4 58,37
12. Hanna Vuokniemi – Ess 4 1.06,32 (RUSS)
Nella Kähärä – Conny hyl
Jenni Tolvanen – Copper Gold hyl

60 CM arv. 367.1
1. Erica Sillanpää – Nikolaus 0/0 20,27
2. Jasmine Stenberg – Ai.Ka Hugo 0/0 24,20 (RUSS)
3. Henna Vähäkuopus – Liukkaan Katinka 0/0 24,59 (RUSS)
4. Heli Ahonen – Black Jack 0/0 26.40
5. Nathalia Gröndahl – Vally 0/0 27,95 (RUSS)
6. Enneli Forsström – Ai.Ka. V. Chiko 0/0 29,70 (RUSS)
7. Lili Heikari – Justice 0/0 30,12
8. Hanna Vuokniemi – Ess 0/0 30,90 (RUSS)
9. Helmi Tulokas – Dissa 0/0 31,29 (RUSS)
10. Camilla Mauno – Fawn 0/0 31,76 (RUSS)
11. julia Heikari – Justice 0/0 33,93
12. Railis Ipsberg – Guni 0/4 43,37 (RUSS)
13. Hanna Taimioja – Lähderinteen Puntus 0/4 54,31 (RUSS)
14. Jonna Honkanen – Alex 4 1.12,61

70 CM arv 367.1
1. Erica Sillanpää – Nikolaus 0/0 21,33
2. Emmi Helander – Conny 0/0 27,01
3. Heli Ahonen – Black Jack 0/0 27,33
4. Henna Vähäkuopus – Liukkaan Katinka 0/0 27,54  (RUSS)
5. Sofia Kinnunen – Forsythia 0/hyl (RUSS)
Nathalia Gröndahl – Vally hyl (RUSS)
Jonna Honkanen – Alex hyl
Enneli Forsström – Voore Anet hyl

14.7.2012 Rotunäyttely, Teivon ravirata

BIS1 Tejas Monzun
BIS2 Fawn
BIS3 Juter KL

Ch-ori Tejas Monzun
Res. Ch-ori Juter KL
Ch-tamma Fawn
Res. Ch-tamma Dalsgårds Loredana
Ch-veteraani Bettina
Ch-nuori Fina Capri
Res. Ch-nuori Ai.Ka. Elegia
Ch-varsa Snälla Lejonhjärta

Luokka 4. 1-vuotiaat tammat
1. Snälla Lourdes I-palk.
2. Lilla Lola II-palk.

Luokka 6. 2-vuotiaat tammat
1. Fina Capri I-palk., Champion Nuori, Paras Suomessa syntynyt poni
2. Luna Capri II-palk.

Luokat 5. ja 7. 2- ja 3-vuotiaat ruunat ja jalostukseen hyväksymättömät oriit
1. Kattedals Hilding III-palk.

Luokka 8. 3-vuotiaat tammat
1. Ai.Ka. Elegia I-palk., Reserve Champion Nuori
2. Vallilan Hermione I-palk.
3. Fina Flickan I-palk.
4. Natalie Miris II-palk.

Luokka 1. maitovarsat, oriit
1. Snälla Lejonhjärta II-palk., Champion Varsa
2. Drömlik Danny, II-palk.

Luokka 15. 4–8-vuotiaat tammat ilman varsaa
1. Fawn I-palk., Champion Tamma, BIS2
2. Lawa Lapp I-palk.
3. Qina II-palk.
4. Ess III-palk.

Luokka 13. 4–8-vuotaat tammat varsan kanssa
1. Dalsgårds Loredana I-palk., Reserve Champion Tamma
2. Maj Lu Art II-palk.

Luokka 16. 9–17-vuotiaat tammat ilman varsaa
1. Karamell I-palk.
2. Dissa II-palk.

Luokka 17. 18-vuotiaat ja vanhemmat tammat
1. Bettina II-palk., Champion Veteraani

Luokka 12. 4-vuotiaat ja vanhemmat ruunat ja jalostukseen hyväksymättömät oriit
1. Torpets Atom II-palk.

Luokka 10. 6–17-vuotiaat kantakirjaoriit, joilla voimassa oleva jalostukseen käyttöoikeus
1. Tejas Monzun I-palk., Champion Ori/Ruuna, BIS1
2. Juter KL I-palk., Reserve Champion Ori/Ruuna, BIS3

Kuvia näyttelyn osallistujista, kuvat: Sallis Lindqvist



Kursivoidut ovat muita kuin russ-poneja

1. Raviohjelma 2009
1. Satu Numminen Lusty Flax 99p. 60.00%
2. Iida Mäkiranta Ai.Ka. Estella 88p. 58.67%
3. Ronja Lehtonen Jemelia 83p. 55.33% TSEMPPARIPALKINTO






2. C-merkin kouluohjelma 1997 (Minirussimestaruus)
1. Tuuli Saarikko Liukkaan Katinka 115p. 63.89%
2. Sofia Kinnunen Forsythia 114,5p. 63.61%
3. Minni Heiniemi Eida SWE 112,5p. 61.39%
4. Anni Hjerpe Ai.Ka. Hugo 95,5p. 53.06%
5. Emma Pussinen Ai.Ka. Estella 91p. 50.56%






3. Helppo C:2 2000 (Russimestaruus)
1. Milla Vihavainen Ai.Ka. V. Chiko 150,5p. 68.41%
2. Julia Hoffren Alias Bessi 149,5p. 67.95%
3. Camilla Mauno Fawn 147,5p. 67.05%
4. Laura Korhonen Eida SWE 145,5p. 66.14%
4. Krista Etelämäki Sweet One's Beauty 145,5p. 66.14%
6. Joona Rättö Tretella 143,5p. 65.23%
7. Henna Vähäkuopus Liukkaan Katinka 141p. 64.09%
8. Oona Virtanen Absurd Asa 140,5p. 63.86%
9. Julia Hoffren Brune 139p. 63.18%
10. Heli Ahonen Blackjack 136,5p. 62.05%
11. Luna Suhonen Ai.Ka. Cheelia 135,5p. 61.59%
12. Satu Numminen Absurd Asa 128,5p. 58.41%
13. Camilla Tammi Ess 124p. 56.36%
14. Hanna Vuokniemi Ess 122,5p. 55.68%
15. Railis Ipsberg Guni 119p. 54.09% TSEMPPARIPALKINTO
16. Annika Rontu Chacha 118,5p. 53.86%






4. K.N. Special 2009
1. Milla Vihavainen Ai.Ka. V. Chiko 167,5p. 67.00%
2. Krista Etelämäki Sweet One's Beauty 161,5p. 64.60%
3. Julia Hoffren Alias Bessi 160,5p. 64.20%
4. Pinja Sorjonen Reiderhoeve Fatima 154,5p. 61.80%
5. Heli Ahonen Blackjack 153,5p. 61.40%
6. Roosa Kujanpää Tretella 148p. 59.20%
7. Pauliina Päivänsalo B 52 137,5p. 55.00%



Tuorlan näyttely peruttu!
Tuorlan rotunäyttely on valitettavasti jouduttu perumaan vähäisen osallistujamäärän takia. Maksetut osallistumismaksut voi käyttää sellaisenaan Teivon näyttelyssä, tai ne palautetaan pyydettäessä.



Ponioripäivät 13.-15.4.2012

Ponioripäivät järjestetään 13.-15.4.2012 Ypäjällä. Russponit arvostellaan perjantaina 13.4. Russeja on ilmoittautunut mukaan huimat yhdeksän kappaletta! Mukaan on ilmoitettu seuraavat oriit:
3-vuotiaat
- Aron Koop s. 2009, i. Ai.Ka. V. Chiko, e. Killda, ei. Marlon S
- Kumlaby Modul s. 2009, i. Manicken, e. Lucky Ess, ei. Munter
- My Lion The Brave s. 2009, i. Vincent, e. Allgunnens Serena SWE, ei. Quito

4-vuotiaat ja vanhemmat
- Gemstone Aria s. 2008, i. Ernst Rivaldo, e. Lilla My III, ei. Vagabond
- Jaris Ess s. 2005, i. Ernst Rasken, e. Jullette, ei. Julle
- Juter KL 30 RUSS s. 2004, i. Toker, e. Xtana, ei. Major G
- Ricky Wee s. 2008, i. Micklas, e. Ljungens Razzia, ei. Ripadals Jinnic
- Zlatan Nick s. 2004, i. Tyson II, e. Cloetta, ei. Niklas
- Urgute 35 RUSS s. 2008, i. Qum, e. Elilia, ei. Komet

Lue lisää:
Ponioripäivät 2012
Alustava päiväkohtainen aikataulu



Hippos tiedottaa: Ponioriiden jälkeläisten ravikilpailuoikeudet

"Ponioriiden jälkeläisten ravikilpailuoikeuden säännöt ovat muuttuneet vuoden 2012 alusta. Ravikilpailuoikeuden saavat 1.1.2013 jälkeen syntyneet puhdasrotuiset ponit, joiden isä on jalostusarvosteltu." Lue lisää Hippoksen tiedotteesta.



MoniPoniRussi 2011 tulokset

1. Kaj 295p.
2. Hekla 256p.
3. Eolina 225p.

4. Absurd Asa 152p.
5. Vally 126p.
6. Ai.Ka. Edenella 117p.
7. Jonna III 114p.
8. Dalsgårds Loredana 82p.
9. Tejas Monzun 66p.
10. Dissa 52p.
11. Snälla Lourdes 25p.



Uusien ratsu- ja poninäyttelyiden tuomareiden koulutus käynnistyy keväällä 2012. Aspirantiksi voivat hakea kaikki pitkänlinjan hevosihmiset – kilparatsastajat, kasvattajat, koulutuomarit, estetuomarit tai muuten aktiiviset hevosihmiset.

Koulutus alkaa joko FWB -päiviltä (ratsuhevosiin suuntautuvat) tai ponijalostuspäiviltä (ponirotuihin suuntautuvat) rakenneluennolla sekä harjoitusarvostelulla. Vuoden aikana luentopäiviä tulee olemaan 2-3 mm. aiheista hevosen anatomia ja uusi jalostusohjesääntö. Aspiranteille järjestetään myös käytännön harjoitusta mm. kasvattajapäivillä sekä isoimmissa näyttelyissä. Nykyiset tuomarit ovat mukana aspiranttien koulutuksessa.

Aspiranttien tulee suorittaa luennot ja niistä pidettävät kokeet hyväksytysti. Lisäksi aspirantit tekevät väliarvosteluita sekä lopuksi koearvosteluita, joiden perusteella arvioidaan aspirantin tuomarointitaidot.

Aspiranttikokelas voi suuntautua tiettyyn rotuun tai valita useampia erikoistumissuuntia. Ratsu- ja ponivaliokunta hyväksyy aspiranttihakemukset. Aspirantiksi haetaan erillisellä lomakkeella, joka julkaistaan FWB-päivien yhteydessä.

Lisätietoja: Suomen Hippos ry/Suvi Mäkeläinen 020 760 5264 suvi.makelainen@hippos.fi